Lenovo IdeaPad C340-14API | Ryzen 3 3200U | 14"
4 GB | 128 GB SSD | Backlit keyboard | Win 11 S | DE
  • Lenovo IdeaPad C340-14API | Ryzen 3 3200U | 14" | 4 GB | 128 GB SSD | Backlit keyboard | Win 11 S | DE, image 1 of 3
  • Lenovo IdeaPad C340-14API | Ryzen 3 3200U | 14" | 4 GB | 128 GB SSD | Backlit keyboard | Win 11 S | DE, image 2 of 3
  • Lenovo IdeaPad C340-14API | Ryzen 3 3200U | 14" | 4 GB | 128 GB SSD | Backlit keyboard | Win 11 S | DE, image 3 of 3
Image is for illustrative purposes only
  • Lenovo IdeaPad C340-14API | Ryzen 3 3200U | 14" | 4 GB | 128 GB SSD | Backlit keyboard | Win 11 S | DE, thumbnail 1 of 3
  • Lenovo IdeaPad C340-14API | Ryzen 3 3200U | 14" | 4 GB | 128 GB SSD | Backlit keyboard | Win 11 S | DE, thumbnail 2 of 3
  • Lenovo IdeaPad C340-14API | Ryzen 3 3200U | 14" | 4 GB | 128 GB SSD | Backlit keyboard | Win 11 S | DE, thumbnail 3 of 3
Product is currently out of stock
Discover more Lenovo Laptops
  • Storage
    128 GB
  • Memory Type
    SSD
  • RAM Size
    4.0 GB
    DDR4
  • Screen Size
    14.0 "
    1920 x 1080 (FullHD)
  • Processor
    AMD Ryzen 3 3200U
    2.60 GHz
  • Number of Cores
    2
Backlit keyboard
yes
Brand
Lenovo
Colour
grey
Connectivity
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
Connectors
USB-C 3.0, 2 x USB-A 3.0, HDMI, Cardreader, Audio in/out
Dimensions
328 x 17.9 x 229 mm
Display
TN, 60 Hz, Gloss
Graphics Card
AMD Radeon RX Vega 3 Graphics
Keyboard layout
DE (German)
Memory Type
SSD
Miscellaneous
no
Model (Version)
IdeaPad
Note
Number of Cores
2
Numpad
no
Operating System
Windows 11 S
Optical Drive
Processor
AMD Ryzen 3 3200U
Processor Clock Speed
2.60 GHz
RAM Size
4.0 GB
RAM Type
DDR4
Resolution
1920 x 1080 (FullHD)
Screen Size
14.0 "
Storage
128 GB
Touchscreen
yes
Webcam
Weight
1650.0 g
Description
Your refurbed product
Lenovo IdeaPad C340-14API - Description
The refurbed Lenovo IdeaPad C340-14API in stylish platin gray and the smart AMD Ryzen 3 3200U processor features a 14” FullHD touch screen display, illuminated keyboard, modern ports like USB-C and HDMI 1.4b - altogether at a surprisingly affordable price. The completely renewed Lenovo IdeaPad C340-14API of just 1650 grams weight and a slim shape is ideal for travelers and commuters.